Висока якість організації освітнього простору є пріоритетним напрямком діяльності Запорізького державного медико-фармацевтичного університету. Налагоджена в університеті система підвищення кваліфікації науково- педагогічних працівників включає в себе постійний пошук нових дієвих форматів і каналів поширення професійного досвіду – регулярні щорічні курси, Школа молодого викладача, різного спрямування конференції, круглі столи для обміну методичним досвідом і передовими педагогічними технологіями. Це дає змогу викладачам ЗДМФУ постійно підвищувати свою майстерність і, таким чином, поліпшувати якість викладання навчальних дисциплін. Особливо успішною та ефективною формою такого внутрішньоуніверситетського трансферу викладацького досвіду та вдосконалення освітнього процесу став постійнодіючий методичний семінар.
За ініціативи ректорату з жовтня 2023 року в Запорізькому державному медико-фармацевтичному університеті започатковано проєкт постійнодіючого методичного семінару для науково-педагогічних працівників ЗДМФУ. Навчально-методичним відділом та Центром дистанційної освіти, телемедицини та якості освіти розроблено концепцію методичного семінару, який став не лише формою підвищення кваліфікації, але й своєрідним майданчиком для оперативного обговорення поточних методичних питань, для колективного пошуку нових результативних форм і методів педагогічної взаємодії зі здобувачами. Методичний семінар на сьогодні є потрібним для викладачів спільним простором взаємодії між різними кафедрами і відділами університету.
Така форма обговорення нагальних методичних проблем і обміну актуальним досвідом в середовищі викладачів ЗДМФУ уже довела свою ефективність і потрібність – в середньому до кожного із засідань приєднується більше ста учасників, які беруть активну участь у обговоренні, подають власне бачення обговорюваної проблеми, щедро діляться секретами викладацької майстерності. Семінар є інформативним, роз’яснювальним, допоміжним для завучів, для модераторів, для викладачів, які займаються методичною роботою, щоб можна було у зручному форматі задати питання, які хвилюють, і отримати консультацію фахівця чи колеги.
Засідання методичного семінару відбуваються здебільшого у зручному для більшості онлайн-форматі щомісяця протягом навчального року, у третю середу з 15-00. За недовгу історію свого існування методичний семінар зібрав своїх учасників уже чотирнадцять разів. Форми проведення теж варіюються залежно від теми, засідання проходять або у формі класичного семінару з опорним доповідачам і подальшим колективним обговоренням, чи у формі тренінгу, майстер-класу, проте завжди у дружній колегіальній атмосфері.
2025 рік методичний семінар почав не лише традиційним засіданням, але й низкою додаткових заходів – на базі ЗДМФУ відбувся унікальний міжуніверситетський регіональний методичний круглий стіл «Штучний інтелект в освіті: виклики і перспективи», який об’єднав більше 400 учасників з дванадцяти закладів вищої та передвищої освіти. Також за участі кафедри культурології та українознавства відбувся актуальний в сучасних умовах навчально-методичний семінар для науково-педагогічних працівників ЗДМФУ на тему: «Медіаграмотність як складова професійної культури сучасного викладача ЗВО».
Тематика засідань методичного семінару обширна : це і ведення кафедральної документації, і наповнення електронних ресурсів, і створення методичного супроводу (методичні рекомендації, посібники, презентації), ведення ЕНМКД, обмін практичними напрацюваннями викладання, психологічна складова освітнього процесу, особливості проведення відкритих занять.
Таким чином, на сьогодні в ЗДМФУ постійнодіючий методичний семінар став ефективною платформою для як для професійного розвитку викладача, так і для підтримки успішної колективної роботи кафедри та забезпечення якості освіти університету в цілому.
Доцент Юрій Ганошенко
керівник навчально – методичного відділу ЗДМФУ